Câmpul e galben de păpădii. Fiind
foarte sănătoasă pentru organism am cules si am facut un sirop de păpădie.
Ingrediente:
270 gr. flori de papadie
2,7 l apa
1,5 kg zahăr (am amestecat brun
cu alb)
o lamaie
Mod de preparare:
Florile de păpădie le spălăm in
mai multe ape. Dar nu sub jet de apa. Intr-un lighean sau in chiuvetă .
Le scurgem de apa si le
punem la fiert, la foc mic. Dupa ce incep sa fiarba le mai lasam 5
minute. Asa in apa in care au fiert le lasam pana a doua zi. A doua zi le
strecuram printr-un tifon. Apa obtinuta
o punem impreuna cu zaharul si sucul de la o lamaie la fiert, tot asa la foc
mic. Amestecam din cand in cand si spumam. Lasam la fiert pana ce obtinem
consistenta dorita. Mai subtire pentru sirop si mai groasă pentru miere.
Atentie, sa aveti grija sa nu fie prea groasa ca se zaharisește.
Va asteptam alaturi si pe pagina de Instagram @cu_lili_in_bucatarie.
Daca incercati retetele noastre si postati pe Instagram, puteti pune hashtag-ul #culiliinbucatarie , ca sa le vedem si noi.
Ma puteti gasi si pe canalul Youtube- Liliana Toma, unde va asteptam sa va abonati!!
Multumim!!
Cum eu sunt o pofticioasa, de cum am vazut la Corina in story
reteta de ceapa marinata, am facut si eu.
Am facut 2 borcane de 800 ml si 2 de 400 ml.
Iata ce am pus:
Ceapa rosie murata
- 4 cepe rosii mari taiate fideluta
- 6 pastai de cardamom
- Cateva boabe de piper
- 2 felii de sfecla rosie ( a mea era mai mare) sau a ½ sfecla
mica taiata felii
Ceapa alba murata
- 4 cepe albe mari taiate fideluta
- 1 lingurita de turmeric la borcanul de 800 ml si ½ lingurita
de turmeric la borcanul de 400 ml
- cateva boabe de piper
Punem ceapa taiata
fideluta in borcane si adaugam ingredientele. Pentru fiecare fel de ceapa
adaugam ingredientele mentionate mai sus.
Dupa ce le asezam in borcane adaugam peste ele o solutie
formata din 900 ml apa, 450 ml otet, 1 lingurita de sare. Am pus sa dea un
clocot si am turnat solutia fierbinte in borcane.
Deocamdata am folosit la hamburger. Se poate manca si alaturi
de fripturi si o sa mai vad eu. Este delicioasa!