🥑Cremos,
posesor de vitamine, minerale dar și de fibre și acizi grași sănătoși , avocado
este o alegere inspirata atunci când vine vorba de diversificare, fiind un
fruct extrem de nutritiv.
🥑Este
extrem de versatil, putând fi introdus în diverse combinații, preluând gustul
alimentelor cu care se împrietenește, în preparate.
🥑Una din
combinațiile mele preferate este avocado cu ou😊
Ingrediente:
1 avocado copt
2 ouă fierte 4-5′
câțiva stropi de lămâie pentru a amâna oxidarea rapidă a fructului
semințe de susan negru
Cum am procedat:
Am pasat avocado cu furculița, l-am stropit cu puțină zeamă de
lămâie și l-am amestecat cu ouăle zdrobite și ele tot cu furculița și sare. L-am pus pe felii de pâine prajită. Deasupra am presărat niște semințe de susan negru. Și poftă bună!
În ce combinații vă place avocado?
P.S. Paharele de ceai, pe care le ador, le am de pe site-ul https://yena.ro/
Dacă vă plac rețetele mele, mă puteți urmări și pe
De asemenea, dacă ți-a plăcut rețeta, apreciez dacă o distribui. Iar dacă o pregătești și tu, anunță-mă și pe mine. Poți folosi @cu_lili_in_bucatarie pe Instagram, @CuLiliinbucatarie pe Facebook și așa voi afla și eu că te-ai bucurat de o rețetă de a mea.
Ingrediente:
1 cană (250 ml) făină
1/2 linguriță sare
1/2 linguriță piper negru
1 ou
200 ml lapte
100 gr unt topit
100 gr cașcaval
Mod de preparare:
Într-un castron mare punem ouăle, cașcavalul dat pe răzătoare,
sarea, piperul și le batem bine. Adăugăm făina și laptele. Se amestecă treptat până se
combină bine. Apoi, amestecăm untul topit.
Punem aparatul pentru bubble waffle la o temperatură de 180
de grade și îl lăsăm să se încingă până se stinge becul verde, umplem acele
bule cu mixul pe care l-am creat, setând aparatul la 2 minute și jumătate, pe
urmă întoarcem din mânere aparatul la 180 de grade și îl lăsăm acele 2 minute
și jumătate să se coacă. Când a trecut timpul, avem avertizare sonoră, revenim
cu aparatul la poziția inițială și ridicăm capacul, vafele trebuie sa aiba o
culoare uniforma. Ca topping putem folosi ce vrem. Eu le-am servit alături de ouă
ochiuri și castravete murat.
Aparatul îl puteți achiziționa de pe site-ul www.foodyol.ro.
Spor la gatit!
Dacă vă plac rețetele mele, mă puteți urmări și pe
De asemenea, dacă ți-a plăcut rețeta, apreciez dacă o distribui. Iar dacă o pregătești și tu, anunță-mă și pe mine. Poți folosi @cu_lili_in_bucatarie pe Instagram, @CuLiliinbucatarie pe Facebook și așa voi afla și eu că te-ai bucurat de o rețetă de a mea.
Dimineață alături
ceai am avut o mămăligă cu brânză #denearuncat prăjită,
cu ouă și ceva cârnat și slânină. Poate o să ziceți ca nu e sănătos, dar e bun.
Am avut în frigider rămasă, mămăligă
cu brânză. Este foarte bună dacă o prăjim în tigaie. Am tăiat slănină și cârnat
#denearuncat (rămase și acestea prin frigider), le-am pus la prăjit, am adăugat
bucăți de mămăligă cu brânză și am amestecat, până când s-a înmuiat mămăliga.
Am adăugat două ouă bătute și iar am amestecat, până s-au gătit ouăle.
Alături de roșii și ardei
iute este un adevărat deliciu, curcubeu pe cerul gurii.
Dacă vă plac rețetele mele, mă puteți urmări și pe
De asemenea, dacă ți-a plăcut rețeta, apreciez dacă o distribui. Iar dacă o pregătești și tu, anunță-mă și pe mine. Poți folosi @cu_lili_in_bucatarie pe Instagram, @CuLiliinbucatarie pe Facebook și așa voi afla și eu că te-ai bucurat de o rețetă de a mea.
Atunci
când pui pasiune și respect în ceea ce faci, primești în schimb cele mai
strașnice și sănătoase roade. Asta putem zice despre FrescoVerde.
Cu
ajutorul lor putem face o cină sau un prânz in câteva minute.
Azi am
făcut cartofi pai crocanți ca în McDonald’s. Acești cartofi ies deosebit de
crocanți la exterior și moi la interior, dar și gustoși.
De asemenea, dacă ți-a plăcut rețeta, apreciez dacă o distribui. Iar dacă o pregătești și tu, anunță-mă și pe mine. Poți folosi @cu_lili_in_bucatarie pe Instagram, @CuLiliinbucatarie pe Facebook și așa voi afla și eu că te-ai bucurat de o rețetă de a mea.
Am
făcut o pizza, care zic eu că e rapidă, cu ce am avut în frigider și prin
grădină. Așa e vara la noi, avem grădina cu multe legume. Pe blog dacă dați o
căutare am mai multe rețete de pizza. Dar să vă spun cum am făcut pizza azi
Ingrediente
Pentru aluat
pizza:
420 g făină
1 linguriță
sare
250 ml apă
caldă
drojdie
cât o alună sau 2 lingurite drojdie uscata active (vreau să vă spun că nu am cântarit drojdia, atâta pun cât o alună)
2 linguri
ulei de măsline.
Puneți
drojdia în apă caldă și amestecați să se
dizolve.
Punem
amestecul peste făina și sare și amestecăm. Frământăm aluatul până devine
omogen. Încorporăm în aluat și uleiul de măsline. Frământăm iar aluatul . Lăsăm
aluatul la crescut pentru cel puțin 30 min. Acuma cred că nu l-am lăsat atâta.
Eram grăbiți să mâncăm. Apoi îl împărțim în câte porții vrem și îl întindem pe
blatul de lucru tapetat cu faina. Si tava o ungem cu ulei ți o tapetăm cu făină.
Mutăm pizza în tavă și începem să o “ornăm”.
O ungem
cu pasta de tomate. Am avut de la firma Sultan, care este foarte gustoasă. Am
pus peste felii de salam de șuncă, ardeu tăiat fideluță, roșii cherry.
Ca orice
aluat de paine, pizza se coace la temperatura de 180° C (temperatura maxima la
cele pe gaz) timp de 15-20 de minute. Pana se rumeneste la suprafață. Înainte
cu vreo 5 minute de a fi gata, am presărat și mozzarella peste ea. Si am
lăsat-o până s-a topit.
Am servit-o
cu ketchup dulce sau picant Sultan.
Numai
bună pentru cină sau de fapt cănd aveți poftă să o savurați.
Poftă
bună!!
Dacă vă plac rețetele mele, mă puteți urmări și pe
De asemenea, dacă ți-a plăcut rețeta, apreciez dacă o distribui. Iar dacă o pregătești și tu, anunță-mă și pe mine. Poți folosi @cu_lili_in_bucatarie pe Instagram, @CuLiliinbucatarie pe Facebook și așa voi afla și eu că te-ai bucurat de o rețetă de a mea.
Preparaţi tăiţeii conform instrucţiunilor de pe ambalaj,
scurgeţi şi clătiţi. Eu i-am fiert cca. 6 minute.
Înfierbântăm uleiul, punem la prăjit ceapa și usturoiul
tăiate mărunt. Cănd simțim aroma plăcută de usturoi, adăugăm și hribii sau
ciupercile. Adăugăm ½ cană de apă. Lăsăm la fiert până scade apa. Când apa a
scăzut adăugăm laptele și lăsăm să de câteva clocote. În loc de lapte puteți
adăuga smântână de gătit, dar nouă ne place mai mult cu lapte.
La final adăugăm tăițeii și aroma de bacon. Amestecăm
bine cu sosul și punem pătrunjelul.
Și uite așa am făcut o delicioasă mâncare din tăiței cu
ouă de prepeliță cu hribi și cu aromă de bacon. Nu pot să va descriu ce gust
bun au avut. Atât pot sa vă spun că s-au mâncat porții duble. Să încercați și voi, să vedeți cât este de bună!
Dacă vă plac rețetele mele, mă puteți urmări și pe
De asemenea, dacă ți-a plăcut rețeta, apreciez dacă o distribui. Iar dacă o pregătești și tu, anunță-mă și pe mine. Poți folosi @cu_lili_in_bucatarie pe Instagram, @CuLiliinbucatarie pe Facebook și așa voi afla și eu că te-ai bucurat de o rețetă de a mea.
Acest blog a luat naștere din pasiunea mea pentru gătit și continuă cu locurile frumoase pe unde călătoresc. Gătesc cu placere într-o bucătărie normală pe care oricine o are acasă. De aceea, majoritatea rețetelor prezentate sunt rețete de familie, cum le spun eu, ușor de făcut și la îndemana oricui.