Curățăm
ceapa, usturoiul și le tocăm mărunt. Într-o oală punem la călit în ulei ceapa
și usturoiul cu puțină sare până se înmoaie. Când ceapa este călită adăugăm
păstăile din borcan și le gatim la foc mic. Punem și pasta de ardei, dăm gust
cu sare și piper și mai fierbem 1-2 minute la foc mic.
Servim cu
pătrunjel tocat, ca atare sau ca și garnitură însoțind un fel de carne. Merge
foarte bine cu pui, porc, vită și chiar pește.
Poftă
bună!
Dacă vă plac rețetele mele, mă puteți urmări și pe
De asemenea, dacă ți-a plăcut rețeta, apreciez dacă o distribui. Iar dacă o pregătești și tu, anunță-mă și pe mine. Poți folosi @cu_lili_in_bucatarie pe Instagram, @CuLiliinbucatarie pe Facebook și așa voi afla și eu că te-ai bucurat de o rețetă de a mea.
Nelipsită
de masă în copilărie, paricașul de pui cu ciuperci sau fără ciuperci a devenit
una din mâncărurile mele preferate. Vă las și vouă rețeta mea, poate vă
inspiră.
Se încinge uleiul într-o tigaie înaltă
neaderentă cu fund gros sau într-o cratiță.
Se călește
ceapa până devine translucida. Aveți grijă să nu o rumeniți ca și mine. Se adaugă carnea și se prăjește ușor pe toate
părțile. Se adaugă ciupercile și se mai călesc împreună 2-3 minute. Se adaugă
apă fierbinte, pasta de ardei sarea și piperul și se scade flacăra la minim. Se
acoperă cu un capac și se lasă să fiarbă împreună până cand ciupercile si carnea
sunt fierte. Când carnea e fiartă adăugăm, amestecul de făina cu laptele și smântâna de gătit, pe care
l-am pregătit separat într-un bol. Se lasă să fiarbă pentru un clocot sau două,
se potrivește gustul cu sare, dacă mai e nevoie și se adaugă cine dorește poate
pune și pătrunjelul tocat fin.
Putem
acuma să punem apa la fiert, pentru mămăligă. Să nu uităm să adaugăm sarea.
Făina de mălai se adaugă peste apa care fierbe, în
ploaie, amestecând intens, până se îngroașă ca o budincă.
Se
servește deliciosul papricaș de pui cu ciuperci și mămăliguță.
Poftă
bună!
Dacă vă plac rețetele mele, mă puteți urmări și pe
De asemenea, dacă ți-a plăcut rețeta, apreciez dacă o distribui. Iar dacă o pregătești și tu, anunță-mă și pe mine. Poți folosi @cu_lili_in_bucatarie pe Instagram, @CuLiliinbucatarie pe Facebook și așa voi afla și eu că te-ai bucurat de o rețetă de a mea.
De cîte
ori suntem prea ocupați și nu reușim să stăm mai mult în bucătărie. Azi vă
sugerez o salată simplă de cartofi cu telemea. O cină ușoară și foarte
gustoasă. O putem servi și alături de un grătar, cîrnăcior sau aripioare
crocante.
Salata
este foarte uşor de realizat, ca orice salată şi nu necesită mult timp petrecut
în bucătărie .
Spălaţi
cartofii şi îi fierbeţi în coajă.
Cartofii
( calzi încă) se decojesc. Într-un bol se rade, pe răzătoarea mare, un strat de
cartofi, se presară sare și piper.Se acoperă cu 2-3 linguri de
smântână. Deasupra se rade, apoi un strat de telemea.
Se
continuă la felcu straturile până se
termină ingredientele, ultimul strat fiind de telemea.
Salata e
gata și e numai bună de servit.
Poftă
bună!
Dacă vă plac rețetele mele, mă puteți urmări și pe
De asemenea, dacă ți-a plăcut rețeta, apreciez dacă o distribui. Iar dacă o pregătești și tu, anunță-mă și pe mine. Poți folosi @cu_lili_in_bucatarie pe Instagram, @CuLiliinbucatarie pe Facebook și așa voi afla și eu că te-ai bucurat de o rețetă de a mea.
Cu o
aromă deosebită, dovleacul poate fi adăugat într-o mulțime de rețete, iar cea mai
cunoscută rețetă este, cu siguranță, supa cremă de dovleac. Un preparat sățios,
aromat și foarte gustos care se pregătește din doar câteva ingrediente și în
doar 30 de minute. Supa cremă de dovleac poate fi consumată la prânz, dar și la
cină ca fel principal de mâncare. Alături de crutoane proaspete și de câteva
semințe de dovleac presărate deasupra, iată cum faci cea mai bună supă cremă de
dovleac!
Se toacă mărunt ceapa, morcovii, cartofii și apoi se taie
usturoiul felii.
Se curăță coaja dovleacului și apoi se taie în bucățele,
îndepărtând semințele.
Se pun toate legumele într-o oală, se adauga apa, sarea,
piperul și uleiul de măsline și se lasă să fiarbă până se înmoaie legumele.
După ce legumele s-au înmuiat, acestea se pasează cu blenderul
până se obține o cremă.
Separat, se amestecă trei linguri de smântână cu puțină
supă-cremă din oală, se toarnă amestecul înapoi în oala și se mai lasă la
fiert, la foc mic, încă zece minute.
Supa de dovleac se servește presărată cu semințe de dovleac cu
sau fără crutoane.
Poftă bună!
Dacă vă plac rețetele mele, mă puteți urmări și pe
De asemenea, dacă ți-a plăcut rețeta, apreciez dacă o distribui. Iar dacă o pregătești și tu, anunță-mă și pe mine. Poți folosi @cu_lili_in_bucatarie pe Instagram, @CuLiliinbucatarie pe Facebook și așa voi afla și eu că te-ai bucurat de o rețetă de a mea.
Prima dată
trebuie să vă spun că aveți două opțiuni: fie fierbeți catofii în coajă și îi
feliați apoi, fie îi prăjiți. Eu am ales a doua variantă.
Am ales
cartofii pe care i-am curățat de coajă, i-am feliat și i-am spălat, apoi i-am
tamponat cu servete absorbante ca să elimin pe cât posibil apa.
Prăjim
cartofii în ulei încins până se rumenesc ușor, apoi i-am scos într-un vas, pe
un prosop de bucătărie de hârtie, să se scurgă excesul de ulei.
Cât se
prăjesc cartofii, tăiem cubulețe șunca și cascavalul. Am ales un cașcaval cu
oregano și ulei de măsline, care este obținut din lapte de vacă integral sau
normalizat, pasteurizat, prin adăugarea de culturi selecționate și coagulare cu
cheag, având la bază procesului tehnologic opărirea cașului și măturarea acestuia.
Acest tip de cașcaval face parte din categoria specialități, este produs de Lacto Solomonescu și îl
găsiți pe site sau în magazine, ”Cașcaval
cu amintiri din vacanță cu oregano și ulei de măsline din Grecia”.
Dimensiunile
tăvii folosite: 17/20 cm. Cartofii îi sărăm. Ungem tava cu un strat de smântână,
punem bucăți de șuncă și cașcaval. Continuăm cu un strat de cartofi și apoi iar
smântână, bucăți de șuncă și cașcaval. Dăm la cuptor, la 180 grade, pentru
circa 10 minute, până se topește cașcavalul și se rumenește.
Poftă Bună!
Dacă vă plac rețetele mele, mă puteți urmări și pe
De asemenea, dacă ți-a plăcut rețeta, apreciez dacă o distribui. Iar dacă o pregătești și tu, anunță-mă și pe mine. Poți folosi @cu_lili_in_bucatarie pe Instagram, @CuLiliinbucatarie pe Facebook și așa voi afla și eu că te-ai bucurat de o rețetă de a mea.
Acest blog a luat naștere din pasiunea mea pentru gătit și continuă cu locurile frumoase pe unde călătoresc. Gătesc cu placere într-o bucătărie normală pe care oricine o are acasă. De aceea, majoritatea rețetelor prezentate sunt rețete de familie, cum le spun eu, ușor de făcut și la îndemana oricui.